Obecnie uważa się, iż sama witamina wywiera wpływ na około 200 genów w naszym organizmie. W obrębie jej działania wymienia się poza regulowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej w naszym organizmie, również oddziaływanie na układ krwionośny, układ nerwowy czy nasze mięśnie. Także nie tylko gęstość kości, ale również sprawność przewodnictwa nerwowo-mięśniowego będą zależały od zawartości witaminy D w naszym organizmie. Tak więc to, jaką moc jesteśmy w stanie wygenerować jadąc na rowerze, będzie po części również zależało od tego, ile witaminy D mamy w naszym organizmie.
Ponadto, okazuje się, że witamina D może brać udział w procesach starzenia się komórek, w tym może mieć wpływa w działaniu przeciwnowotworowym. Badania wskazują również na jej czynny udział w regulowaniu odporności organizmu, także każdy kolarz powinien być świadomy jej znaczenia dla osiągnięcia optymalnego zdrowia i sportowej formy.
Obecnie problem niedoborów witaminy D dotyczy największego odsetka Polaków, gdyż ponad 60% z nas ma niedobory tej witaminy w organizmie. Również wśród kolarzy odsetek ten jest wysoki, dlatego też koniecznie należy zadbać o prawidłową zawartość witaminy D w diecie, spożywając duże ilości tłustych ryb, takich jak pstrąg, łosoś, śledzie, szprotki czy sardynki. Nasz organizm ma co prawda możliwość produkowania witaminy D w skórze pod wpływem promieniowania UV, ale przez większość roku, poza wiosną i latem, jesteśmy dość mocno narażeni na jej niedobory. Niestety, zwykle zalecane 20 minut spędzone na słońcu nie wystarcza, aby odpowiednia ilość witaminy D została wyprodukowana w naszej skórze, dlatego też poza postępowaniem żywieniowym, istnieje niekiedy konieczność okresowej suplementacji.
W przypadku kolarzy ActiveJet okresowa suplementacja odbywa się ona z wykorzystaniem ALE D-Vit 1000. Okresowa (4-8 tygodniowa) suplementacja dość szybko wyprowadza organizm ze stanu niedoboru, a następnie poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie.