Zimne napoje a wysoka temperatura

Wysokie temperatury, jakie towarzyszą treningom czy wyścigom w okresie letnim, nie sprzyjają osiąganiu dobrych rezultatów. Zwiększone starty elektrolitów i wody, jakie następują wraz z potem, przyczyniają się do obniżenia naszej wydolności.

Już przy 2% odwodnieniu możemy zacząć odczuwać jego skutki poprzez zwiększające się uczucie zmęczenia, które skutecznie potrafi obniżyć naszą wydolność. Stąd też bardzo istotne staje się prawidłowe nawadnianie organizmu poprzez zastosowanie napojów węglowodanowo-elektrolitowych, które to nie tylko nawadniają, ale jednocześnie uzupełniają elektrolity. W przypadku drużyny ActiveJet, takim napojem jest ALE Race, napój uzupełniający dokładnie takie straty elektrolitów, jakie tracimy wraz z każdym litrem potu.

Nie należy jednak zapominać, iż cały czas poszukuje się skutecznych rozwiązań, które pozwalają w jak najlepszym stopniu radzić sobie z wysoką temperaturą podczas intensywnego wysiłku. W jednym z badań (Lee i in., 2008) sprawdzono, na ile temperatura napoju ma wpływ na możliwości wysiłkowe organizmu w temperaturze 35 stopni Celcjusza. Uczestnicy eksperymentu spożywali przed i podczas jazdy na rowerze albo bardzo zimne napoje (4°C) albo ciepłe napoje (37°C). Cały protokół miał wykazać, na ile spożywanie zimnych napoi jest w stanie poprawić możliwości wysiłkowe organizmu. Okazało się, iż zimny napój pozwolił dłuższe wykonywanie wysiłku (poprawa z 52min do 63min). Zimny napój obniżał bowiem straty potu, obniżał temperaturę ciała, tętno, jak również samo odczuwanie zmęczenia. To badanie, jak i kilka innych potwierdziło fakt, iż spożywanie chłodnych lub zimnych napoi pozwala na lepszą tolerancję cieplną organizmu.

Jakkolwiek spożywanie zimnych napojów może być skuteczne, trzeba mieć również świadomość ograniczeń takiego rozwiązania. Nie wszyscy bowiem zawodnicy dobrze reagują na spożywanie zimnych napoi podczas wysiłku w upale. Część po prostu po zakończeniu wysiłku ulega przeziębieniom, stąd też zanim zastosuje się spożywanie zimnych napoi w trakcie ciężkich treningów czy zawodów, warto przetestować reakcję swojego organizmu na zimne napoje podczas spokojnych treningów. Ponadto, temperatura napoju powinna być ciut wyższa niż 4°C, co ograniczy ryzyko przeziębień. W innych badaniach, napoje o temperaturze 10°C okazywały się również skuteczne, tak więc warto rozpocząć od spożywania chłodnych napojów, a ewentualnie z czasem stopniowo obniżać temperaturę płynów do coraz niższej.

Warto też wziąć pod uwagę problemy logistyczne. Na krótki trening można zabrać 2 bidony i taka ilość płynu powinna wystarczyć do schłodzenia organizmu. Natomiast spożywanie większej ilości płynów podczas długich treningów lub zawodów, wymaga już wspomagania „z zewnątrz”, stąd też praktycznie tylko dobrze zorganizowane zespoły jak ActiveJet, mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania.

Jakub Czaja  

Twitter

Tweets by @ActiveJetTeam