Kofeina jest bowiem obok kreatyny, jednym z najlepiej przebadanych związków pod względem jej wpływu na organizm. Badania z zastosowaniem podwójnie ślepej próby były prowadzone również na różnych grupach kolarzy w celu wykazania jej skuteczności w sportach wytrzymałościowych. Wykazano m.in., iż zastosowanie kofeiny zwiększa długość trwania testu do odmowy (Pasman i in., 1995; McLellan i Bell, 2004), czy też zwiększa wydolność organizmu podczas jazdy TT, a więc skraca czas pokonywania dystansu (Cox i in., 2002; Kovacs i in. 1998). Stąd też kofeinę warto rozważyć w swoim programie suplementacji.
Kofeina, może mieć również bardzo duże znaczenie we wspomaganiu organizmu w dochodzeniu do wagi startowej. Pobudza ona bowiem enzymy odpowiedzialne za rozpad tkanki tłuszczowej, a tym samym korzystnie wpływa na uwolnienie kwasów tłuszczowych do krwi. Uwolnione kwasy mogą być następnie wykorzystane jako źródło energii podczas wysiłku. Stąd też w programach dochodzenia do wagi startowej wykorzystuje się kofeinę jako środek wspomagający redukcję wagi.
Za skuteczne dawki kofeiny, zarówno pobudzające, jak również wspomagające proces redukcji wagi, uznaje się ilości rzędu 3-6mg/kg m.c.. Oznacza to, iż kolarz ważący 70kg powinien spożywać dawki pomiędzy 200 a 400mg, aby w pełni wykorzystać efekt kofeiny. Co więcej, skuteczność postępowania zwiększa okresowe ograniczenie spożywania napojów zawierających kofeinę, w szczególności tak popularnej wśród kolarzy kawy.
Kolarze ActiveJet Team dzięki wsparciu przez firmę ALE mogą wykorzystywać działanie kofeiny w nowym preparacie ALE Shape, który w każdej kapsułce dostarcza 100mg czystej kofeiny oraz 25mg kofeiny pochodzącej z nasion guarany. Dodatkowo połączenie z wyciągiem z zielonej herbaty i Yerba Mate pozwala nie tylko na skuteczne zwiększenie wydolności organizmu kolarzy, ale również skutecznie wspomaga proces redukcji wagi.