Odpowiedź jest bardzo prosta. NIE JEST KONIECZNY! Jest możliwe osiągniecie takiego samego progresu przy wykorzystaniu pomiaru HR podczas treningu. Problem polega tylko na tym, że o wiele trudniej kontrolować proces treningowy. W czasie okazuje się, że przy zastosowaniu tylko HR granice "błędu" np. obciążeń treningowych są dużo większe, co może odbić się negatywnie na prognozowanym postępie.
Sterowanie procesem treningowym w oparciu o progi HR z badań to też jest dość zawiła sytuacja. Po pierwsze nie będziesz wykonywać badan co 2-3 mikrocykle (w to nie wierzę). Po drugie HR na progach zmienia się generalnie prawie z dnia na dzień. Np. w mikrocyklu z dużym obciążeniem, objętością po kilku dniach, progi HR w zależności od zawodnika mogą obniżyć się o zakres 5-7 ud/min w porównaniu do obciążenia mięśniowego w wattach.
Dodając miernik mocy do treningu wprowadzasz element większej "pewności" wykonywanego zadania treningowego. Powinno to przyśpieszyć progres sportowy, ale nie musi.
- Na jakich treningach powinien skupić się kolarz przygotowujący się do jazdy indywidualnej na czas (ok 40km)? Czy powinien zająć się wyłącznie rozwijaniem na poziomie strefy 90-105% FTP, czy inne treningi są tak samo ważne. Jeśli można wiedzieć to jakie wartości średniej mocy uzyskują podczas takiej czasówki polscy zawodnicy kat. elita i orlik, na poziomie medalistów Mistrzostw Polski?
Treningi ukierunkowane na rozwój 90-105% FTP są bardzo ważnym elementem przygotowań do ITT (przy założeniu, że próg FTP jest dokładnie wyznaczony w danym okresie treningowym). Treningi takiego rodzaju są jednym z kluczowych składników osiągania maksymalnej wydolności na takim odcinku jak sugerujesz. Dużo w przygotowaniach zależy od charakterystyki trasy czasówki. Treningi FTP sprawdzają się najlepiej do przygotowań na płaskie "klasyczne" czasówki. Sytuacja komplikuje się przy przygotowaniach do tras po górkach i z dużą ilością zakrętów czy rond. Wtedy samo FTP nie wystarcza. Musisz zdawać sobie sprawę że np. z każdego ostrego zakrętu będziesz musiał przez kilka sekund generować moc np. 150% FTP i mieć zdolność regeneracji podczas powrotu na stabilne waty około 100% FTP. Możliwości więc jest dużo.
Jeśli chodzi o wartości średnie to w tej chwili już dużo plików możesz odnaleźć w Internecie (może nie z Polski). Na naszym podwórku Watty generowane podczas ITT są podobne do tych na świecie. Troszkę mniejsze prędkości wynikają nie tylko z mocy generowanej, ale przede wszystkim z podejścia do technicznych elementów specyfiki dyscypliny. Mówię tu o przygotowaniu rowerów, tunelach aero itp.